РУБРИКА: Спорт

Тази рубрика обхваща по години всички публикации на вестник БГ БЕН от 2008 година до този момент

Безапелационен Рони О’Съливан спечели в Лондон 6-ти „Мастърс”

Репортаж от завършилия през миналата седмица в Лондон световен шампионат по снукър

Написа за БГ БЕН: Галин Люцканов

Alexandra Palace, Лондон

Първи кръг

Мърфи – Алън

Изненадите в тазгодишният „Мастърс” започнаха още от първият мач, в който Марк Алън отстрани миналогодишния шампион Шон Мърфи. Северноирландецът показа най-доброто на което е способен и поведе с 5-2 фрейма, въпреки че преди почивката резултатът бе 2-2. Шестата партия се оказа решаваща от психологическа гледна точка, защото Мърфи я загуби почти по аматьорски - направи три фаула при опит за контакт с открита червена топка и това доведе до служебна загуба на фрейма. Алън взе и следващия, след което Мърфи спечели два, но Алън успя в десетия фрейм и спечели място на четвъртфиналите.

Бингам – Динг

Настоящият световен шампион Стюърт Бингам се класира за четвъртфиналите сравнително спокойно, побеждавайки Динг с 6-4. Динг прави изключително слаб сезон, което всъщност обяснява и отпадането му още в първия кръг в Лондон. Бингам поведе 3-1 преди почивката, след която Динг върна 2 фрейма, но силите му не стигнаха за нищо повече и Бингам спечели придължилият над 40 минути девети фрейм, както и следващия, а с това и мача.

Тръмп – Макгуайър

Джъд Тръмп започна много силно участието си на турнира, отстранявайки Стивън Макгуайър с 6-4 в първия кръг. Въпреки, че двубоят на моменти бе доста оспорван, упоритите тренировки по време на коледните празници помогнаха на Тръмп да прескочи първото препятствие. До почивката резултатът стана 3-1 за Джъд, който след това бе изненадан с три последователно спечелени фрейма от Макгуайър. Тръмп все пак се мобилизира и отвърна на удара по същия начин – спечели три поредни фрейма и място на четвъртфинала

Хоукинс - Пери

Най-голямата изненада на турнира тръгна от този мач. Бари Хоукинс, който до този момент не бе печелил нито едни мач на Мастърс, сега стигна до финал. Началото на забележителното му представяне започна с неочаквано лесна победа над Джо Пери. Поделено надмощие и нормално 2-2 на почивката. След нея Пери взе петия фрейм и това бе всичко от него в този мач. Хоукинс бе неудържим с спечели следващите четири фрейма с отлична игра и заслужи място сред четвъртфиналистите.

О‘Съливан – Уилямс

Най-интригуващият мач от първия кръг противопостави двама играчи с общо 7 световни титли! Рони О’Съливан направи своето завръщане в професионалния тур след 8-месечно отсъствие и както обикновено - направи го по запомнящ си начин.

И О’Съливан и Марк Уилямс са достатъчно опитни, за да оставят каквото и да е на случайността. Благодарение на това видяхме отличен мач и всичките възможни 11 фрейма. След 2-2 до почивката, Марк дръпна с два фрейма и доведе мача до 4-2. О’Съливан отвърна подобаващо и спечели следващите 3 за да поведе с 5 на 4. Рони пропусна последната червена при 50-50 в десетия фрейм и Марк Уилямс доведе нещата до решаващия 11-и фрейм. В него брейк от 62 точки бе достатъчен за крайния успех на "Ракетата".

Селби – Уолдън

Рики Уолдън преживя подобие на кошмара, която му спретна О’Съливан преди няколко години и загуби с отчайващото 0-6 срещу настоящия лидер в световната ранглиста Марк Селби. Веселякът от Лестър не даде абсолютно никакъв шанс на Рики и спечели с четири брейка от над 50 точки и един сенчъри брейк. Въпреки, че не е печелил турнир през тази година Селби показа, че е в много добра форма и мнозина преполагаха, че пътят му в Лондон ще продължи до финала. Следващият мач на Селби обаче доказа, че денят не си личи от сутринта, особено ако по обяд трябва да срещнеш О’Съливан, но за това малко по-късно.

Хигинс – Уенбо

4-кратният световен шампион Джон Хигинс изказа сериозни опасения преди мача от първия кръг на Мастърс-а. Според него, предстоеше много труден двубой срещу новата китайска звезда в снукъра Лианг Уенбо. Шотландецът беше прав – срещата се оказа изключително интересна, но опитът на Хигинс в крайна сметка надделя и той напусна залата като победител. 2-2 до почивката, като най-интересен бе четврътият фрейм, в който Хигинс пропусна отлична възможност за максимум брейк. След почивката резултатът мина от 3-2 за Уенбо до 4-3 за Хинигс, и след това ново изравняване. Опитният Хигинс обаче взе последните два фрейма и се класира за четвъртфиналите.

Робъртсън – Фу

Световният шампион от 2010 година Нийл Робъртсън победи изключително лесно и бързо Марко Фу, в последен мач от първия кръг. Оказа се, че освен майсторлъкът на австралиеца, голяма помощ е оказала и настинката, която Фу лепнал точно преди началото на турнира. Представителят на Хонг Конг не бе на себе си от началото до края на мача и логично не оказа никаква съпротива на бившия номер 1 в света. Максималният брейк, който Фу успя да реализира бе едва 45 точки, а Робъртсън се възползва от всяка от многобройните му грешки и дори видимо не се измори, защото мачът приключи за по-малко от час и половина.

Четвъртфинали

О’Съливан – Селби

Очакван с изключително голям интерес, двубоят между Рони О’Съливан и Марк Селби не оправда очакванията, поне що се отнася до представянето на настоящият номер 1 в световния снукър. Отличната му игра в първия кръг, както и трудния и продължителен мач на Рони, даваха предимство на "Веселяка от Лестър". Както обаче е известно, О’Съливан е трудно предвидим, а когато е във форма – и неудържим. Осемте месеца почивка явно бяха изострили до крайност глада на Рони за игра и той изнесе лекция и си върна за загубата от Селби на Световното през 2014-а.

След 3-1 до почивката за Рони не бе особено трудно да спечели следващите два фрейма от изненадания Селби и да остане само на фрейм от победата. Марк обаче се взе в ръце и доведе нещата до 5-3 и вероятно вече виждаше надежда да обърне мача след като поведе  70-0 във фрейм номер 9. Рони обаче успя с феноменално разчистване да спечели фрейма със 73-70 и мача със 6-3.

Хоукинс -Алън

Хоукинс продължи победния си ход на тазгодишния Мастърс след като разпердушини Марк Алън с внушителното 6-2. Марк изглеждаше абсолютно неузнаваем и като човек, който няма нищо общо с Марк Алън който отстрани Шон Мърфи в първия кръг. Бари игра изключително уверено през целия мач. Поведе с 3-1 след първите четири фрейма, а след почивката продължи ударния си ход. Марк успя да доведе нещата само до 4-2, но бе изключително слаб в следващите два фрейма и напусна „Мастърс”.

Тръмп – Робъртсън

Един от най-интересните мачове на тазгодишния турнир! Джъд и Нийл показаха снукър от световна класа, 6 сенчъри брейка и още два от над 50 точки. Изключително удоволствие бе да се наблюдават майсторските удари на двамата, тактическото надиграване и сейфти ударите. Тръмп поведе 2-0, но Робъртсън изравни и двамата се оттеглиха на почвиката при резултат 2-2, като в последния фрейм Робърсън направи брейк от 139 точки – най-добър в историята на турнира. Рекордът му обаче преживя по-малко от два часа. Тръмп отвърна на удара и направи брейк от 140 точки в деветия фрейм. Нещата стигнаха до 5-5 и в последния фрейм Тръмп категорично спечели мястото си на полуфиналите след брейк от 129 точки!

Бингам – Хигинс

Настоящият световен шампион Стюърт Бингам доказа в мача срещу Джон Хигинс, че неслучайно спечели титлата на Крусибъл миналата година. След много интересни първи четири фрейма, двамата се оттеглиха на почивка при резулатат 2-2. След почивката Бингам се стегна и с отлична игра доведе резултатът до приятното за него 5-2. Логично, старата лициса Хигинс се пребори за следващия фрейм, но във формат от 11 фрейма и резултат 5-3 за догонващият е почти невъзможно да обърне мача. Така стана и в тази среща – Стюърт Бингам спечели деветия фрейм с краен резулатат от 6-3 стигна до полуфиналите.

Полуфинали

Хоукинс – Тръмп

С представянето си на полуфинала Бари Хоуникс разби всички, които не са вярвали в неговите възможности преди началото на турнира. Англичанинът продължи да играе отлично както тактически така и технически. От друга страна мачът с Робъртсън като че ли бе изцедил доста от силите на Джъд Тръмп и той не успя да покаже феноменалната си игра от предния кръг.

Равновесието в мача се запази преди почивката, когато Бари взе първите два фрейма с отлични брейкове от 130 и 128 точки, а Джъд спечели следващите два.

След паузата играта отново бе фрейм за фрейм и стигна до 4-4, като Джъд направи брейк от 103 точки в седмия фрейм. От тук нататък Хоукинс взе нещата в свои ръце, поведе с 5-4, а след това спечели и десетия фрейм като черешката на тортата бе вкарването на синята топка в края на фрейма и пласирането за розовата! 6-4 и финал за Бари Хоукинс!

ОСъливан – Бингам

Или още един реванш за Рони! "Ракетата" надали бе преглътнал загубата с 13-9 от Стюърт Бингам на миналогодишния световен шампионат и 9 месеца по-късно взе сладък реванш и заслужи място на финала на Мастърс-а.

Бингам успя да спечели първия фрейм, но в елегантен и уверен стил Рони обърна мача до 3-1 преди почивката. Може да отбележим и два сравнително добри брейка в тези фреймове – 59 за Стюърт в първия и 70 за Рони в четвъртия. В петия Ракетата направи брейк от 121 точки, а в шестия довърши Бингам с изпълнение подобно на това в последния фрейм срещу Селби. Бингам поведе с 67-0, но Рони го принуди на направи фаул и взе максималният възможен брой точки до края и фрейма с 69-67.

При 5-1 нещата изглеждаха решени, но Рони няма да е Рони, ако не изправи на нокти феновете си. Бингам спечели следващите 2 фрейма и резултатът стана 5-3, но това беше всичко по силите му. Рони взе следващия фрейм и спечели място на финала на турнира!

Финал

Рони ОСъливан – Бари Хоукинс

Финал, който никой не очакваше. Рони не бе играл 8 месеца, а Хоукинс никога не бе печелил мач на този турнир!

Мачът започна отлично за Бари, който успя след кратко надлъгване в края да спечели първия фрейм. Това, което се случи след това обаче, Бари надали е сънувал и в най-лошите си кошмари.  Рони О’Съливан заигра както в най-добрите си времена, а това обикновено е пагубно за съперниците му. Както Марк Уилямс каза след загубата от Ракетата в първия кръг – „Играта му няма нищо общо, с тази от най-добрите му времена. Въпреки това обаче Рони си остава най-добрия снукър играч в света.”

В зашеметяващо темпо, отлични удари от всяка позиция и изключителна тактика Рони показа наистина снукър от най-добрите си години. Бари не можа да вземе нищо от оставащите 7 фрейма от първата част на финала. Брейкове от 70, 136 и 52 доведоха мача до 3-1. Рони взе и всички четири фрейма след почивката, като в последните два отбеляза брейкове от 77 и 72 точки. Двамата се оттеглиха на почивка преди вечерната сесия при смазващото 7-1 в полза на Рони О’Съливан.

Вечерната сесия започна с бавен и скучен фрейм, с 3 фаула – 2 от които направи О’Съливан. При 45-32 за него на масата останаха само цветните топки, в надиграването за които Бари вкара жълтата, след това и двамата сбъркаха зелената, и после кафявата, и в крайна сметка над 40-минутнитя фрейм бе спечелен от Рони след изключително щастлив флук на розовата топка.

Десетият фрейм отново бе под диктовката на петкратният (до момента) победител на турнира. Рони бележеше лесно и спокойно и с два брейка от 26 и 66 точки доведе нещата до катастрофалното за Бари 9-1

Следващият фрейм се оказа последен в мача, Рони го спечели стилно със сенчъри брейк!

„Искам да се пенсионирам” намери сили да се пошегува Бари Хоукинс след мача, и добави вече сериозно „Разочарован съм много от моето представяне”.

На въпроса изненадан ли е че е спечелил Рони О’Съливан отговори скромно: „Никога не съм изненадан когато спечеля турнир, но съм изненадан от играта ми след 8 месеца пауза”.

Стив Дейвис обобщи от коментаторската кабина на BBC – „Никой не е по голям от играта, но Рони е най-близо до това!”

Репортажът е публикуван в БГ БЕН на 22.01.2016 г.